İngilis dili və ədəbiyyatı
İngilis dili və ədəbiyyatı kafedrası Filologiya və Tərcümə məktəbinin bir hissəsidir. Kafedra 2 kürsüdən ibarətdir: Ədəbiyyat kürsüsü və Dil kürsüsü kafedranın əsas məqsədi tələbələri İngilis filologiyasının müvafiq istiqaməti ilə - müxtəlif ədəbiyyat nəzəriyyəsi və tətbiqi dilçilikdən başlayaraq ümumilikdə ingilis dilinin öyrənilməsini bağlı geniş bilklə təmin etməkdir. Dilin öyrənilməsində yüksək keyfiyyət və standartlara nail olmaq üçün İngilis dili və ədəbiyyatı kafedrası Tərcümə kafedrası ilə sıx əməkdaşlıq edir. Kafedrada Azərbaycanlı 5 professor, 1 dosent, 4 baş müəllim və 3 müəllim eləcə də Almaniyalı, İranlı müəllimlər çalışır.
İngilis dili və ədəbiyyat kafedrasında 2 Bakalavr proqramı (İngilis dili və ədəbiyyatı, İngilis dili və ədəbiyyatı müəllimliyi) və 2 Magistr proqrammı (Ədəbiyyatşünaslıq və Dilşünaslıq) tədris edilir. Bu kurs proqramında tələbələr İngilis-Amerikan təhsili ilə bağlı bacarıqlara yiyələnir və akademik tədqiqat və yazı prosesi ilə tanış olurlar.
Bakalavr və Magistratura proqramları ilə yanaşı tələbələr fəlsəfə doktoru dərəcəsini də əldə edə bilərlər. Filologiya və tərcümə fakültəsini bitirtikdən sonra öz uğurlu karyeralarında ixtisaslaşmış tələbələr müəllim kimi əmək sahələrində işləyə, eləcə də onlar Azərbaycan cəmiyyətinin və mədəniyyətinin gələcək inkişafında yaxından iştirak edə biləcəklər.

Английская лингвистика и литература
Кафедра английского языка и литературы является частью Школы филологии и перевода. Кафедра состоит из 2 отделений: литературного и языкового. Основной целью кафедры является - обеспечить студентов глубокими знаниями, связанными с соответствующим направлением английской филологии - начиная с различных литературных теорий и прикладной лингвистики до изучения английского языка в целом. Для достижения высокого качества и стандартов в изучении языка, кафедра английского языка и литературы тесно сотрудничает с кафедрой перевода. На кафедре работают 5 азербайджанских профессоров, 1 доцент, 4 старших преподавателя и 3 преподавателя, а также преподаватели из Германии и Ирана.
На кафедре английского языка и литературы преподаются 2 программы бакалавриата (английский язык и литература, преподавание английского языка и литературы) и 2 программы магистратуры (литературоведение и языкознание). В рамках программы данного курса студенты приобретают навыки, связанные с англо-американским образованием, и знакомятся с процессом академических исследований и письма.
В дополнение к программам бакалавриата и магистратуры студенты также могут получить степень доктора философии. После окончания филологического и переводческого факультетов студенты, специализирующиеся на своей успешной карьере, смогут работать в качестве преподавателей, а также принимать активное участие в дальнейшем развитии азербайджанского общества и культуры.