Qırılmış tropik meşələr torpağın olduqca qısa müddətdə bərpasına səbəb ola bilər
Braziliyadakı baxımsız otlaqda yeni tropik meşə əmələ gəlməkdədir. Yeni araşdırmalar belə meşələrin olduqca qısa müddətdə bərpa olunduğunu göstərir.
Rens Brauver
Tropik meşələr bütün dünyada qorxunc sürətlə məhv olur. Münbit torpaqlar kənd təsərrüfatı üçün təmizləndikcə iqlimin istiləşməsinə səbəb olan karbon yayılaraq biomüxtəlifliyin azalması ilə nəticələnir. Lakin kənd təsərrüfatı sahələri rahat buraxılacağı təqdirdə təbiətin olduqda qısa zamanda bərpası mümkündür.
“Science” jurnalının 10 dekabr tarixli nəşrində tədqiqatçıların qeyd etdiyi kimi, cəmi 20 ildən sonra meşələrin müəyyən əsas sahələri, o cümlədən biomüxtəliflik və torpağın sağlamlığı təqribən 80 faiz bərpa oluna bilər.
Vaqeningen Universitetinin (Niderland) ekoloqu Lourens Porterin fikrincə, mövcud meşələrin olduğu kimi saxlanılması iqlim dəyişikliyinin və növlərin (SN: 7/13/21) məhv olmasının qarşısının alınması üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır. Lakin bu tədqiqat göstərir ki, “meşələrin bərpası nəhəng [iqlim xarakterli] nəticələrin yumşaldılması potensialına malikdir”.
Yeni tədqiqatda tropik meşələrin gözlənildiyindən daha tez - 20 il ərzində təqribən 80% bərpa edilə biləcəyi göstərilsə də, meşənin torpaq (qırmızı), müxtəliflik (narıncı) və strukturla (göy) bağlı müxtəlif səciyyəvi hissələri fərqli sürətlə bərpa edilir. Torpaqda karbon və azotun səviyyəsi qısa müddətdə bərpa olunaraq təqribən 20 ildən sonra qədim meşələrin səviyyəsinə yaxınlaşıb. Qədim meşələrin yaxud bitki növlərinin sayına yaxınlaşmaq üçün daha çox vaxt – təqribən 40 il tələb olunduğu halda həmin növlərin tərkibi yaxud nisbi sayının müəyyən edilməsi üçün bir əsrdən artıq zamanın keçməsi lazımdır. Müvafiq olaraq ümumi yerüstü biokütlənin əvvəlki səviyyəyə çatması üçün 120 il vaxt lazımdır.

Вырубленные тропические леса могут удивительно быстро восстанавливать почву
Молодой тропический лес вырастает на заброшенном пастбище в Бразилии. Новые исследования показывают, что такие леса могут восстанавливаться удивительно быстро.
РЕНС БРАУВЕР
Тропические леса исчезают по всему миру тревожными темпами. По мере того, как пышные земли расчищаются для сельского хозяйства, высвобождается углерод, вызывающий потепление климата, и сокращается биоразнообразие. Но если оставить сельхозугодья в покое, природа может удивительно быстро вернуться.
Всего через 20 лет леса могут восстановиться почти на 80 процентов в определенных ключевых областях, включая биоразнообразие и здоровье почвы, сообщают исследователи в журнале Science от 10 декабря.
Сохранение существующих лесов в неприкосновенности имеет решающее значение для сдерживания изменения климата и предотвращения исчезновения видов (SN: 7/13/21), говорит эколог Лоуренс Портер из Университета Вагенингена в Нидерландах. Но это исследование показывает, что «восстановление лесов обладает огромным [климатическим] потенциалом смягчения последствий».
Новое исследование предполагает, что тропические леса могут восстанавливаться на заброшенных сельскохозяйственных землях быстрее, чем ожидалось, в среднем почти на 80 процентов всего за 20 лет. Но разные характеристики леса, связанные с почвой (красный), разнообразием (оранжевый) и структурой (синий), восстанавливаются с разной скоростью. Уровни углерода и азота в почве быстро восстановились и примерно через 20
лет достигли уровней, близких к уровням в старовозрастных лесах. Для того чтобы приблизиться к уровню старовозрастных лесов, или количеству видов растений, требуется больше времени - около 40 лет, - в то время как для определения видового состава или относительной численности этих видов требуется более века. Аналогичным образом, по оценкам ученых, общей наземной биомассе потребуется 120 лет, чтобы приблизиться к уровню старовозрастания.