Azərbaycanda pul-kredit siyasətinin iqtisadi artıma təsirinin qiymətləndirilməsi
Mövzunun aktuallığı və işlənmə dərəcəsi: Dünyada dövrü olaraq təkrarlanan iqtisadi-maliyyə böhranları pul-kredit siyasətinin ölkələrin iqtisadi inkişafındakı roluna fasiləsiz baxmağı zəruri edir. İqtisadiyyatda dövr edən böyük miqdarda pul, yüksək iqtisadi fəaliyyət, aşağı işsizlik səviyyəsi deməkdirsə, daha az pul isə, az iqtisadi fəaliyyət, aşağı inflyasiya, yüksək işsizlik deməkdir. Mərkəzi banklar milli iqtisadiyyatın “güc” itirməməsi üçün öz müdafiə refleksini milli valyuta strategiyası üzərində qururlar. Bu zaman devalvasiyalar, pul nişanlarının dəyişdirilməsi, valyuta kurslarının fiksə edilməsi, dövriyyəyə əlavə nağd vəsaitin buraxılması və s. prosesləri müşahidə edilir. Mərkəzi Banklar ölkədə makroiqtisadi sabitliyin qorunması ilə yanaşı iqtisadi artımın və milli iqtisadiyyatın şaxələnməsi proseslərinin dəstəklənməsi istiqamətində də fəaliyyət göstərirlər. Dissertasiyada Azərbaycan Mərkəzi Bankın pul-kredit siyasətinin iqtisadi inkişafda rolu araşdırılır. Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına istiqamət verən bəzi makroiqtisadi dəyişənlərin pul–kredit siyasətindən nə dərəcədə təsirləndiyinə baxılır.
Tədqiqatın obyekti və predmeti: Tədqiqatın obyektini Mərkəzi Bankın pul-kredit siyasəti təşkil edir. Tədqiqatın predmeti isə Mərkəzi Bankın diskont faiz dərəcəsidir.
Mövzunun əsaslandırılması: Dissertasiyada Azərbaycanda pul-kredit siyasətinin effektivliyi və səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi aparılmışdır. Əksini tapan nəzəri xarakterli müddəalar və hesablanan nəticələrdən, gələcəkdə aparılacaq monetar siyasət alətləri ilə makroiqtisadi göstəricilər arasındakı korrelyasiya müqayisə edilə bilər. Eyni zamanda dayanıqlı monetar mexanizmin yaradılması yolunda uzunmüddətli hədəflərə çatmaq üçün Mərkəzi Bankın strategiyasının formalaşdırılmasında istifadə edilə bilər.
Dissertasiyada iqtisadi artımın təmin edilməsində pul-kredit siyasətinin miqyası və imkanları müəyyən edildiyi üçün, problemin yalnız monetar siyasətdən asılı olmadığı, məsələyə kompleks yanaşmanın zəruriliyi və dövlətin gələcəkdə alacağı qərarlara praktik yönündən qiymətləndirmək imkanı verir ki, bu da iqtisadi artımı sürətləndirə bilər.
Tədqiqatın elmi yeniliyi:
- Azərbaycanda pul-kredit siyasətinin effektivliyi və səmərəliliyinin ekonometrik qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir.
- Dünya iqtisadiyyatında yaşanan hərəkətlilik təhlil edilmiş, xüsusi əhəmiyyət kəsb edən məsələlər öyrənilmiş, mərkəzi bankların həyata keçirdikləri pul siyasətlərinin də dəyişdiyi müəyyən edilmişdir. Beləliklə, o nəticə hasil olmuşdur ki, müasir iqtisadi böhrandan çıxış ənənəvi deyil, prinsipcə yeni vasitələrlə və metodlarla həyata keçirilməlidir.
- Təkcə pul-kredit siyasəti ilə iqtisadi artıma nail olmağın mümkünsüzlüyü göstərilmişdir. Yalnız insan inkişafının yüksək, təhsil, bilik və bacarıqlarının lazımi səviyyədə olduğu halda davamlı iqtisadi artım mümkünlüyü nəticəsinə gəlinmişdir.
- Azərbaycanda pul-kredit siyasətinin təkmilləşdirilməsi lazım olan məsələlərindən biri də kapital bazarıdır. Kapital bazarına birbaşa təsir göstərən əsas amil isə qiymətli kağızlardır. Azərbaycanda bu məsələnin həlli iqtisadi inkişafın qarşısında ciddi maneədir və həlli önəmlidir.
- Azərbaycanda monetar siyasətin makroiqtisadi təsirlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatının ümumi ölçüsü də nəzərə alınmaqla təhlili zamanı müəyyən edilmişdir ki, Mərkəzi Bankın müstəqilliyinin səmərəli və çevik pul-kredit siyasətinin həyata keçirilməsi baxımından оlduqca böyük əhəmiyyəti vardır.
- Əsas hədəflər pul siyasәtinin transmissiya effektini güclәndirmәklə pul bazarını fəallaşdırmaq olsa da, istənilən halda, iqtisadi artımı dəstəkləmək üçün təkcə pul təklifi yetərli olmadığı, eyni zamanda institusional inkişaf, bazarlara çıxış imkanı və insan kapitalının inkişafının zəruriliyi müəyyən edilmişdir.
Dissertasiyanın işlənmə dərəcəsi: İş tam yerinə yetirilmişdir.
Nəşriyyat fəaliyyəti : Tədqiqat işi ilə bağlı 4-ü xaricdə olmaqla ümumilikdə 13 elmi əsər (10 məqalə və 3 tezis) çap olunmuşdur.

Оценка влияния денежно-кредитной политики в Азербайджане на экономическое развитие
Актуальность темы и степень разработанности: периодически повторяющиеся в мире экономические и финансовые кризисы обусловливают необходимость непрерывного мониторинга роли денежно-кредитной политики в экономическом развитии стран. Крупные суммы денег, находящиеся в обороте, означают активную экономическую деятельность, низкий уровень безработицы, а незначительные денежные суммы говорят о слабой экономической деятельности, низкой инфляции, высокой безработице. Центральные банки строят свой защитный рефлекс на стратегии национальной валюты для того, чтобы национальная экономика не теряла свою «силу». При этом наблюдаются девальвации, замена денежных знаков, фиксация валютных курсов, введение в оборот дополнительных наличных средств и другие процессы. Центральные банки наряду с сохранением макроэкономической стабильности в стране оказывают поддержку процессам экономического развития и диверсификации экономики. В диссертации исследуется роль денежно-кредитной политики Центрального банка Азербайджана в экономическом развитии. Рассматривается степень воздействия денежно-кредитной политики на некоторые макроэкономические переменные, определяющие развитие экономики Азербайджана.
Объект и предмет исследования: Объектом исследования является денежно-кредитная политика Центрально банка. Предметом же исследования является дисконтная процентная ставка Центрально банкаr.
Обоснованность темы: в диссертации дана оценка эффективности денежно-кредитной политики в Азербайджане. Теоретические положения и сделанные выводы позволяют сравнить в будущем корреляцию между инструментами монетарной политики и макроэкономическими показателями. Данная работа также может быть использована в формировании стратегии Центрального банка для достижения долгосрочных целей на пути создания устойчивого монетарного механизма.
В виду того, что в диссертации определены масштаб и возможности денежно-кредитной политики в обеспечении экономического роста, очевидно, что решение проблемы зависит не только от монетарной политики и требует комплексного подхода. Работа позволяет оценить с практической точки зрения будущие решения государства, что в свою очередь может ускорить экономический рост.
Научная новизна исследования:
1. Проведена эконометрическая оценка эффективности денежно-кредитной политики в Азербайджане.
2. Проанализирована мобильность в мировой экономике, изучены вопросы, представляющие особый интерес, выявлены изменения в денежной политике центральных банков. Таким образом, был сделан вывод о том, что выход из современного экономического кризиса следует осуществлять не традиционными, а новыми средствами и методами.
3. Показана невозможность достижения экономического роста только денежно-кредитной политикой. Сделан вывод о возможности устойчивого экономического развития при условии повышения уровня образования, знаний и навыков человека.
4. Одной из важных составляющих денежно-кредитной политики в Азербайджане является рынок капитала. Главным фактором, непосредственно влияющим на рынок капитала, являются ценные бумаги. Это серьезная проблема, препятствующая экономическому развитию страны и ее решение имеет важное значение.
5. Анализ макроэкономического влияния монетарной политики на экономику Азербайджана показывает, что независимость Центрального банка имеет огромное значение с точки зрения осуществления эффективной и гибкой денежно-кредитной политики.
6. Несмотря на то, что основная цель заключается в активизации денежного рынка путем усиления эффекта трансмиссии денежной политики, в любом случае для поддержания экономического роста недостаточно только предложение денежных средств, необходимы также институциональное развитие, возможность выхода на рынки и развитие человеческого капитала.
Степень разработанности диссертации: Работа выполнена полностью.
Издательская деятельность: В связи с данным исследованием в общей сложности напечатано 13 научных работ (10 статей и 3 тезиса), из них 4 работы изданы за границей: