• Qərbi Kaspi Universitetinin müəllim və magistrları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Qərbi Kaspi Universitetinin “Təbiət elmləri” kafedrasının müəllimi biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Kərəmova və “Hüquq psixologiyası” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci kurs magistr tələbələri Əsəd Əsədzadə, Cavanşir Abbaszadə və Ayişə Şirinova Gürcüstanda təşkil olunmuş 26 ölkənin iştirak etdiyi “Second International Conference Modern World Challenges: Regulating Human Rights, Social Security, and Welfare in Contemporary Multicultural World” (28 dekabr 2022) adlı beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Kərəmova N.Y., Şirinova A.Ə. “Pathopsychological Challenges in Adolescents” mövzusunda, Abbaszadə C.Z. “Factors Causing Delinquent Behavior of Adolescents” mövzusunda, Əsədzadə Ə.S. isə “Bad Habits that Adolescents are Prone To” mövzusunda məruzə ediblər.

• Teachers and masters of the Western Caspian University took part in the international conference
Doctor of Philosophy Natavan Karamova, a teacher of the "Natural Sciences" department of the Western Caspian University, and second-year master's students Asad Asadzadeh, Javanshir Abbaszadeh and Ayesha Shirinova, majoring in "Legal Psychology", took part in the “Second International Conference Modern World Challenges: Regulating Human Rights, Social Security, and Welfare in Contemporary Multicultural World”(December 28, 2022).
The following teachers and students gave reports as well ass lectures on the mentioned topics: Karamova N.Y., Shirinova A.A. On "Pathopsychological Challenges in Adolescents", Abbaszadeh C.Z. On "Factors Causing Delinquent Behavior of Adolescents", Asadzade A.S. on "Bad Habits that Adolescents are Prone To".