DAAD-ın regional meneceri ilə görüş keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində DAAD-ın regional meneceri Gebhahrd Reul ilə görüş keçirilib. Görüşdə təhsilin müxtəlif səviyyələrində və elmi tədqiqat sahələrində əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Qərbi Kaspi Universitetində yay məktəblərinin təşkili, tələbələrin DAAD-ın proqramlarında, eləcə də alman tələbələrin Azərbaycan və rus dil kurslarında iştirakı nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, DAAD tələbələrə Almaniyada təqaüdlü təhsil almaq imkanı yaradan akademik mübadilə proqramıdır. Həmçinin DAAD alman ali məktəblərinin və tələbələrin birliyi kimi tanınan qurumdur.

A meeting was held with the regional manager of the DAAD
A meeting was held with Gebhahrd Reul, regional director of DAAD, at Western Caspian University. During the meeting, cooperation relations at different levels of education and scientific research were discussed.
As part of the cooperation, the organization of summer schools at the Western Caspian University, the participation of students in DAAD programs, as well as the participation of German students in Azerbaijani and Russian language courses are planned.
Please note that DAAD is an academic exchange program which offers students the opportunity to study in Germany on a scholarship. DAAD is also known as the Association of German Universities and Students.