Azərbaycan-Cənubi Amerika Elmi Ekspedisiyası
Azərbaycan-Cənubi Amerika Elmi Ekspedisiyası bu materikin əlçatmaz füsunkar əraziləri, xüsusən də zəngin bioloji müxtəlifliyi barədə birbaşa geniş biliklər və məlumatlar əldə etməyə və onların az öyrənilmiş komponentlərini yerində tədqiq etməyə imkan
yaratmışdır. Ekspedisiya 2010-cu ildə Argentinanın ən yüksək nöqtəsi olan Akonkaqua(6962) zirvəsinə yürüşü uğurla başa vurmuşdu. Azərbaycanlı səyahətçilər Akonkaqua zirvəsinə Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağını və üzərində mərhum prezident Heydər Əliyevin şəkli olan «Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam» sözləri olan lovhə bərkidiblər. Həmçinin də “Yaşıl dünya uğruna 2010-cu il Azərbaycanda ekologiya ilidir”sozləri altinda həm Azərbaycan həm də ingilis dillərində lövhə bərkidilmişdir.

Азербайджано-южноамериканская научная экспедиция
Азербайджано-южноамериканская научная экспедиция дает возможность непосредственно получить обширные знания и информацию о недоступных интересных территориях этого материка, в частности о его богатом биологическом разнообразии, и изучить их малоизученные компоненты на месте. В 2010 году, экспедиция успешно завершила восхождение на вершину Аконкагуа (6962), самую высокую точку Аргентины. Азербайджанские путешественники поставили на вершине Аконкагуа государственный флаг Азербайджанской Республики и укрепили табличку с изображением покойного президента Гейдара Алиева со словами «Я горжусь, что я азербайджанец». Также была установлена мемориальная доска с надписью «В Азербайджане 2010 год является годом экологии во имя зеленого мира» на азербайджанском и английском языках.
Книги
Дневник Аконкагуа (первая азербайджано-южноамериканская научная экспедиция).Гусейн Багиров (VI книга)